Alışveriş sepetiniz boş!
TL $
Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Popüler Makaleler
Banner Banner_980x400_MG_3860 Banner 2

Boynuz Tesbihler

boynuz tesbihBoynuz nedir?

Boynuz, çeşitli hayvanların dengelerini bulmasını sağlayan, iskeletlerine bağlı olarak derilerinin dışına çıkmış dayanıklı kemiktir. Ve işlenmeye uygun yapısı nedeniyle, tesbih yapımında da kullanılabilir doğal bir malzemedir.

Boynuzun Özellikleri

Boynuza sahip olan çok çeşitli hayvan türleri arasında, tesbih yapımında özellikle tercih edilen belli başlı hayvanlar vardır. Bunlar arasında en yaygın olanları şöyle sıralanabilir:

> Gergedan Boynuzu Tesbih

> Bufalo Boynuzu Tesbih

> Koç Boynuzu Tesbih

> Manda Boynuzu Tesbih

Boynuzların, dibi siyah, uç tarafı şeffaf uçuk sarıdır.  Gergedanların boynuzu, diğer hayvanlarınki gibi kemikten değil; saç, kıl ve tırnak yapısındaki keratin denilen lifsi bir proteinden oluşmuştur. Bu tür boynuzdan elde edilmiş tesbihlere “zergedan” adı verilir.

Bunun yanında Koç boynuzu, daha ince lifli bir yapıda olduğundan, diğerlerine göre daha az tercih edilen bir malzemedir.

Boynuzdan yapılan tesbihler, kemik yapısından dolayı sağlam ve uzun ömürlüdür. Bazı boynuz tesbihler, koleksiyonluk değer taşır. 

Boynuzun Bulunduğu Yerler

Gergedan boynuzu Asya ve Afrika kıtasında, Bufalo bounuzu Amerika ve Meksika’da, Manda boynuzu Asya kıtasında, Koç boynuzu ise Asya, Amerika ve Avrupa kıtalarında bulunur. 

 

Yorumlar

Yorum yazın

Yanıt verin

* İsim:
* E-posta: (Not Published)
   Web sitesi: (Site url with http://)
* Yorum: